Jakie dobierać pokrycia dachowe?

Dach to jednej z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. To od tego, jak zostanie zbudowany zależy, czy nie będzie przeciekał i jednocześnie czy spełni stawiane przed nim zadanie zapewnienia odpowiedniej izolacji cieplnej. Bardzo istotny wydaje się więc materiał, z którego się go wykonuje – to przecież on gwarantuje mu trwałość na długie lata.

Najpopularniejsze obecnie okazują się dachówki ceramiczne. Dzieje się tak zapewne ze względu na ich solidność, którą ludzie doceniają od wielu, wielu lat. Okazują się one jednak stosunkowo drogie, dlatego też pozwalają sobie na nie głównie osoby o sporych funduszach.

Materiał ten jest dosyć ciężki, ale bez problemów można go dociąć i dopasować do najbardziej skomplikowanych kształtów dachowych. Inne rozwiązanie stanowią z kolei gnoty bitumiczne. Ich głównym plusem jest atrakcyjna cena.

Warto jednak zauważyć, że jako pokrycie dachowe sprawdzą się wyłącznie w przypadku stosunkowo sztywnego, a jednocześnie równego podłoża. Z tego powodu sam koszt przygotowania dachu nie będzie się szczególnie różnił od takiego, przygotowanego z wykorzystaniem innych surowców. Kolejnym, często wybieranym pokryciem dachowym są dachówki cementowe.

Z wyglądu mocno przypominają dachówki ceramiczne, ale charakteryzują się dużo większą lekkością i niższą ceną. Zwykle widuje się blachodachówki dwuwarstwowe, które przeznacza się do prostych geometrycznie konstrukcji. Jeśli kogoś nie ogranicza budżet finansowy, może także z powodzeniem spróbować ze słomianymi strzechami lub drewnianymi łupkami.