Formalności związane z zakończeniem budowy domu

Kiedy dom już stoi – został w pełni ukończony i nie jest potrzebna dalsza praca budowlana, chciałoby się w nim jak najszybciej zamieszkać. Mimo wszystko, aby móc odebrać budynek, należy dopełnić jeszcze kilku bardzo ważnych formalności. Aby zamieszkać w wybudowanym domu trzeba koniecznie złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Należy to uczynić w przeciągu dwóch tygodni od momentu zakończenia wszelkiej działalności budowlanej.

Do tego dokumentu trzeba także dołączyć dziennik budowy (inspektorat przyjmie wyłącznie oryginał) oraz oświadczenie, wydane przez kierownika prac budowlanych, zgodnie z którym całość domu wzniesiono w oparciu o projekt i w zgodzie z przepisami prawa budowlanego, natomiast cały teren uporządkowano. Co więcej, jeśli odbyły się kontrole, trzeba też przynieść dotyczące ich protokoły. Przyda się także powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Warto zauważyć, że w przypadku jakichkolwiek zmian w projekcie domu, trzeba też przynieść rysunkowe plany z naniesionymi poprawkami.

Nie należy oczywiście zapominać o kopii świadectwa charakterystyki energetycznej, która okazuje się tutaj bardzo istotna. To za jego pomocą można ustalić, jakie występują źródła energii oraz określić, jaki jest cel jej zużycia. Dokument sporządzają specjalnie upoważnieni fachowcy, należący do branży budowlanej, architektonicznej i instalacyjnej. Efektywność energetyczna zyskała na znaczeniu, ponieważ obecnie często stawia się na rozwiązania energooszczędne i przyjazne środowisku.