Przed budową domu warto się zastanowić, jaki surowiec ostatecznie wybrać. Możliwości jest wiele, jednak jednym z elementów, które bardzo często wykorzystuje się do budowy domu, okazuje się ceramika. Tradycyjna odmiana jest tworzona z właściwie uzdatnionej gliny, którą ulega suszeniu oraz wypalaniu. Dzięki poddaniu jej takim działaniom, staje się ona odporna na mróz oraz ściskanie.
Z kolei ceramika poryzowana wykonana jest z naturalnej gliny połączonej z trocinami czy też mączką drzewną. W trakcie procesu spalania materiał dodatkowy zostaje spalony, a w glinie powstają mikroskopijne pory, które pozostają wypełnione powietrzem. Ceramika budowlana odznacza się dużą trwałością, która przekracza nawet pół wieku. Jako materiał, doskonale akumuluje ciepło i charakteryzuje się para przepuszczalnością, co gwarantuje wnętrzu domu odpowiedni mikroklimat.
Co ważne, ceramika nie zalicza się do drogich surowców, więc może sobie na nią pozwolić praktycznie każdy. Zdradza też wysoką odporność na działanie ognia, a ceramika poryzowana zapewnia nienaganna izolacyjność termiczną. Zwykle też można zauważyć, że ceramika dobrze tłumi dźwięki. Na niekorzyść ceramiki przemawia jednak spory ciężar niektórych elementów, potrzebnych do wykorzystania przy budowie.
Materiał ten wykazuje też dużą nasiąkliwość, jeśli pominąć cegłę licową i klinkier. Co więcej tradycyjna wersja surowca nie zapewnia dostatecznej izolacyjności termicznej, a stawianie tego typu ścian pochłania bardzo dużo czasu i energii, którą można przeznaczyć na coś innego.