Ściany murowane w budowie domu

Technologie murowane są jedną z najczęściej wybieranych opcji w budownictwie domów jednorodzinnych. Ściany murowane cieszą się dużą popularnością, ponieważ są wyjątkowo solidnym materiałem. Istnieją trzy rodzaje takich ścian: jednowarstwowe, dwuwarstwowe oraz trójwarstwowe. Ściany jednowarstwowe to nic innego, jak mur konstrukcyjny wykończony tynkiem. Pełni on funkcje nośną, izolacyjną oraz osłonową. Ściany jednowarstwowe cechują się tym, że są dość wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Warto też zwrócić uwagę na czynnik U.

Im jego wartość jest niższa, tym samym wykonana z niego ściana będzie cieplejsza. Ściany jednowarstwowe stawia się szybko, lecz nie pokrywa się ich już żadnym materiałem izolacyjnym. W związku z tym, należy murować je bardzo starannie. Ściany dwuwarstwowe są murem z warstwą ocieplenia. Ściany dwuwarstwowe odznaczają się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi, dlatego o wiele częściej wykorzystuje się je w budownictwie energooszczędnym. Należą także do najpopularniejszych w Polsce, pod względem stosowania ich w przy budowie domów jednorodzinnych. Ściany trójwarstwowe, czyli ściany szczelinowe, składają się z dwóch murowanych warstw.

Między nimi umieszczona jest warstwa termoizolacyjna. Każda z tych warstw pełni inną funkcję. Warstwa wewnętrzna pełni rolę konstrukcyjną, jest wytrzymała, szczelna i odznacza się dobrą izolacyjnością akustyczną. Jej grubość wynosi od 18-24 cm. Warstwa środkowa to warstwa termoizolacyjna o grubości 20 cm. Warstwa zewnętrzna, czyli osłonowa, charakteryzuje się grubością 8-12 cm. Osłania ona ścianę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak mróz czy wilgoć.