Co należy wiedzieć zanim zaczniemy budować dom?

bahtale-roma.pl

Kiedy chce się zbudować dom, w pierwszej kolejności trzeba dokonać zakupu odpowiedniej działki. Z tego powodu trzeba koniecznie poprosić osobę, która działkę oferuje, o akt własności działki, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, a także aktualny odpis z księgi wieczystej. Trzeba też koniecznie dowiedzieć się, czy w pobliżu kupowanej działki znajdują się jakieś inne zabudowania – w przeciwnym razie może być trudno uzyskać warunki zabudowy. Na początku trzeba też dobrze przemyśleć kwestię tego, co właściwie chce się wybudować: dom parterowy czy wielokondygnacyjny, podpiwniczony czy niepodpiwniczony. Wszystko zależy od samej powierzchni działki oraz funduszy, jakie można przeznaczyć na budowę.

W momencie, gdy już się dobrze zastanowi, trzeba się zdecydować na odpowiedni projekt. Oczywiście, można wybierać między projektami gotowymi oraz indywidualnymi (ta druga opcja dotyczy raczej osób bardziej doświadczonych, o dobrym zmyśle planowania przestrzeni – w każdym wypadku pomysł trzeba zresztą skonsultować ze specjalistą, by nie okazał się niemożliwy do realizacji). Bardzo ważne w początkowym etapie są także wszelkie dokumenty, które trzeba skompletować. Przed nabyciem danej działki, powinno się bowiem wziąć plan zagospodarowania przestrzennego – udostępni go Wydział Architektury Urzędu Gminy. Dzięki temu będzie można spokojnie określić rozmiar i formę domu, który powstanie na tamtym terenie.

Trzeba też koniecznie pamiętać o złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę w Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego.