Rodzaje i zastosowanie lamp

https://www.lumixen.pl/linie-swietlne-led-dekor-line

Lampy to elementy dekoracyjne, które są szczególnie charakterystyczne jeżeli chodzi o wielkość wyboru. Oferta producentów jest bardzo duża, a wszystko zależy od poziomu zaawansowania sklepów i ich aranżacji. Bardzo często największe sklepy mają całą masę produktów, które nadają się do przeróżnych pomieszczeń. Inaczej dobiera się lampy do salonu, kuchni, łazienki, a inaczej do przeddomowego ogródka.

Wszystko oczywiście zależy od poziomu znajomości ofert produktowych, ale nie tylko. Jeżeli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie oświetlenia – warto skonsultować się z profesjonalistami, którzy z reguły pracują w takich sklepach. Nie mniej jednak z poziomu konsumenta, można chociażby w podstawowy sposób przyswoić sobie najważniejsze informacje, dotyczące lamp. Głównie chodzi o ich rodzaj i zastosowanie, które jak się okazuje jest dość mocno rozbudowane:

 • Pierwszy rodzaj lamp to stołowe.

  Charakteryzują się one głównie tym, że stoją one na jakiejś płaszczyźnie, zazwyczaj meblu (komody, biurka, stoliki). Ich zastosowaniem jest przede wszystkim pomoc w wykonaniu jakiejś codziennej czynności, np. czytanie książki. Lampy stołowe to elementy z których nie korzysta się tak często – w przeciwieństwie do świateł centralnych.

  Są jednak świetną dekoracją, wzbogacającą wnętrza;

 • Lampy stojące to bardzo funkcjonalne urządzenia z których korzysta się bardzo często. Przede wszystkim dlatego, że emitują bardzo dużo światła, czasem są nawet tym głównym, a można je w swobodny sposób przenosić i przestawiać. Lampy stojące, jak z samej nazwy wynika stoją na ziemi, podłodze, czy posadzce. Sięgają do nawet 1,5m wysokości, a ich wzornictwo jest bardzo bogate, zróżnicowane.

  Podobnie jak lampy stołowe – mogą być świetną dekoracją wnętrz;

 • Lampy wiszące, czyli powszechnie znane żyrandole. Niegdyś były niemal nieodłączną częścią w projektowaniu oświetlenia. Dziś do nich podchodzi się dość sceptycznie. Oczywiście – istnieją w każdym pomieszczeniu, bo ich brak nie wypełniłby oświetleniowej luki.

  Jednak traktowane są jako jedynie źródło światła, które nadaje zarys wnętrzom. Lampy wiszące u sufitu nie sprawdzą się przy wykonywaniu takich czynności jak: czytanie, pisanie, krojenie, itd.

.