Szycie łąkotki – rehabilitacja

Szycie łąkotki – rehabilitacja
www.kongresantropologiczny.pl

Do kontuzji łąkotki może dojść w wielu sytuacjach życia codziennego, kiedy zostanie nadmiernie obciążony staw kolanowy. Najwięcej jednak takich obrażeń doznają osoby aktywnie uprawiające sport. Kiedy dojdzie do nagłego wyprostowania lub zgięcia kolana, skrętu nogi, delikatne łąkotki ulegają uszkodzeniu.

Częściej zdarzają się kontuzje mniej ruchomej łąkotki przyśrodkowej. Wówczas potrzebna jest interwencja lekarza ortopedy i chirurga, którzy metodą artroskopową zeszywają łąkotkę uprzednio wykonując specjalistyczne badania diagnostyczne. Pacjent po zabiegu otrzymuje ortezę stawu kolanowego, po to, by zabezpieczyć go i umożliwić dobre gojenie.

Przez kilka tygodni konieczne jest odciążanie nogi poprzez korzystanie z kul łokciowych i dość krótkie przebywanie w pozycji pionowej. Bardzo wskazane są też zimne okłady na zoperowany staw. Najważniejsze jest jednak dość szybkie rozpoczęcie rehabilitacji prowadzonej przez fizjoterapeutę.

Indywidualnie dostosowane ćwiczenia i zabiegi fizykoterapii przyspieszają gojenie i powrót do zdrowia. Podczas rehabilitacji kładzie się nacisk na ćwiczenia mięśni przywodzicieli, zginaczy, prostowników. Dobra kondycja układu mięśniowego daje gwarancję pozytywnych efektów terapeutycznych.

Wiele z tych ćwiczeń pacjent może później wykonywać samodzielnie w domu. Każdego tygodnia zadania dla rekonwalescenta są trudniejsze i bardziej dynamiczne dlatego, by jak najszybciej zoperowana kończyna przystosował się do podjęcia wszystkich funkcji sprzed operacji.