Aparat fotograficzny czy smartfon – co wybrać?
Jeszcze do niedawana posiadanie aparatu było koniecznością, by wykonywać zdjęcia na wycieczkach, imprezach rodzinnych, spotkaniach ze znajomymi czy profesjonalnych sesjach. Najpierw cieszyliśmy się z aparatów na klisze, później nasze serca podbiły kompaktowe aparaty cyfrowe i bardziej profesjonalne lustrzanki. Obecnie, by wykonać fotorelację z wycieczki czy z jakiegoś wydarzenia, wcale nie jest potrzebny nam aparat w postaci osobnego urządzenia. Bardzo często zabieramy ze sobą tylko smartfona, w którym wbudowany aparat pozwala na wykonywanie zdjęć, lepszych lub gorszych, w zależności od parametrów sprzętu. Jeśli chcesz zakupić urządzenie do wykonywania szybkich zdjęć z wycieczek, spotkań i chwil codziennych, masz do wyboru dwie podstawowe opcje – aparat kompaktowy lub smartfon fotograficzny. Pomijamy tu wybór profesjonalnej lustrzanki. Co będzie lepsze?
Kompakt czy smartfon?
Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie ma swoje wady i zalety. Smartfon z wysokiej jakości wbudowanym aparatem będziemy mogli mieć zawsze przy sobie. Jedno urządzenie pozwala nam na dzwonienie, wysyłanie smsów, przeglądanie internetu i robienie zdjęć.
Różnego rodzaju aplikacje sprawiają, że od razu możemy dokonać obróbki wykonanych przez telefon zdjęć, bez konieczność zgrywania ich na komputer i otwierania w specjalnych programach graficznych. Jeśli i tak myślisz o zmianie telefonu, możesz od razu rozważyć opcję zakupu smartfona z dobrym aparatem, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną. I tak kupujesz jedno urządzenie zamiast dwóch – telefonu i aparatu. Ale jeśli już posiadasz smartfon, z którym nie chcesz się rozstawać, ale który nie zadowala Cię pod względem jakości robionych zdjęć, to możesz pomyśleć o przeznaczeniu budżetu na osobny aparat kompaktowy, o dobrych parametrach. Pamiętaj jednak, że taki aparat trzeba już wozić ze sobą, najlepiej w pokrowcu, co stanowi dodatkowy ciężar, choć nie tak duży jak profesjonalna lustrzanka.
Zalety i wady smartfonów i kompaktów
Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Cyfrowe aparaty kompaktowe są dość małe, lekkie i poręczne. Na pewno wygrywają na tym polu w porównaniu do lustrzanek. Do ich przewożenia nie potrzeba żadnych sztywnych toreb, wystarczy miękki pokrowiec.
Są dość łatwe w obsłudze, ale zazwyczaj oferują więcej ustawień niż aparaty w telefonach. Są stosunkowo tanie, a pozwalają na robienie zdjęć o zadowalającej jakości. Trzeba wspomnieć także o ich wadach. Nie ma tu możliwości wymiany optyki, mają zdecydowanie mniej funkcji niż lustrzanki, a zdjęcia seryjne wykonują dużo wolniej. Z kolei smartfony fotograficzne mogą pochwalić się uniwersalnym zastosowaniem. Są jeszcze mniejsze i poręczniejsze niż aparaty kompaktowe. Oferują możliwość łączenia się z Internetem i posiadają aplikacje, na których tuż po wykonaniu zdjęć możemy poddać fotografie obróbce. Smartfony z wyższej półki cenowej wcale nie ustępują jakości zdjęć wykonywanych aparatem kompaktowym. Mają też swoje wady – smartfony z dobrym aparatem są drogie, perspektywa zdjęć jest spłaszczona, a możliwość zmiany optyki ograniczona.
Polecane artykuły
Z treningu do lekarza
Intensywne ćwiczenia i udział w zawodach to wielka przygoda i spora adrenalina dla każdego młodego sportowca. Dzieci przeżywają takie okoliczności szczególnie, bo to dla nich nowe, pełne pytań doświadczenia. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko pochłonięte ukochanym sportem nie ogarnia wszy
Akcesoria do wnętrz - wybieramy stół do salonu
Salon to jedno z tych pomieszczeń w naszym domu, które może stanowić jego wizytówkę – nic więc dziwnego, że do aranżacji wnętrza salonu powinniśmy podejść w sposób odpowiedni i dobrze się do tego etapu przygotować. W trakcie aranżacji będziemy bowiem wybierać wiele różnego rodzaju akcesoriów, które