Problemy z zamszem

Zamsz to materiał, który pomimo efektownego wyglądu jest bardzo ciężki w utrzymaniu. Szczególnie, gdy mówimy o zamszowych butach, które wyglądają ładnie na nodze, jednak w przypadku brzydkiej pogody, deszczu, błota, czy śniegu, stają się wręcz katastrofalne.

Dlatego warto poczytać kilka wskazówek, które pomogą nam walczyć z tym opornym materiałem. Jeśli chodzi o drobne zabrudzenia, czy w przypadku butów, czy ubrań zamszowych, można zakupić specjalnie dedykowaną do tego celu szczoteczkę, która pomoże usunąć brud i plamy.

W sklepach można również nabyć odpowiednie detergenty, których skład chemiczny ułatwi czyszczenie takich materiałów. Domowy sposób to mieszanka mleka i sody oczyszczonej, w proporcji łyżeczka sody na szklankę mleka, z której przyrządzamy specjalny roztwór.

Plamę można również obsypać talkiem lub mąką ziemniaczaną, a następnie czyścić przy pomocy szczoteczki. Inne domowe sposoby proponują czyszczenie zamszu samym mlekiem lub skórką od świeżego chleba, ponoć rewelacyjnie działa na trudne do usunięcia zabrudzenia.