Pierwsza lustrzanka – jak wybrać?

Zaczynając przygodę z fotografią bardzo często decydujemy się na zakup lustrzanki. Jeśli to nasze pierwsze tego typu urządzenie, możemy pogubić się w tak szerokiej ofercie aparatów różnych marek. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu, by dokonać jak najlepszej decyzji zakupowej. Nasza pierwsza lustrzanka wcale nie musi być bardzo droga, szczególnie, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z fotografią. Najlepiej wybrać urządzenie o w miarę wysokim stosunku jakości do ceny.

Na co się zdecydować?

Lustrzanka na początek – jaka cena?

Zakres cenowy lustrzanek cyfrowych jest naprawdę bardzo szeroki. Na rynku wciąż pojawią się nowe urządzenia, aż ciężko nadążyć za najnowszymi modelami. Wprowadzanie na rynek coraz to nowszych urządzeń sprawia, że automatycznie obniża się cena tych poprzednich, nieco starszych modeli. Warto też szukać promocji i kodów rabatowych, które umożliwią nam zakup dobrego sprzętu w niższej cenie. Taką prostą w obsłudze lustrzankę kupisz do 1800 zł.

Te lepsze mieszczą się w zakresie cenowym od 2,5 do 4 tysięcy złotych. Jeśli porównany ten koszt z kosztem zakupu profesjonalnych aparatów za 20 tysięcy złotych, to nie jest to wcale tak dużo.

Zakup pierwszej lustrzanki – na co zwrócić uwagę?

Cena aparatu to oczywiście nie jedyna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu. Istnieje jeszcze szereg innych atrybutów, które należy wziąć pod lupę:

  • Materiał wykonania – lustrzanka powinna być solidna. Zwróć uwagę na materiał wykonania aparatu – ma być wytrzymałe i odporne na zarysowania.

    Dobrze, gdy urządzenie jest dodatkowo pokryte powłoką antypoślizgową, co znacznie ułatwia pracę w trudnych warunkach pogodowych, podczas deszczu czy upału.

  • Wymiary i waga lustrzanki – lustrzanki są większe i cięższe niż aparaty kompaktowe, ale pozwalają na wykonanie lepszej jakości zdjęć. Korpus wraz z obiektywem mogą ważyć nawet 2 kilogramy. Warto zwrócić uwagę, by aparat był w miarę lekki. Szczególnie jeśli planujemy używać lustrzanki przez dłuższy czas, bez przerw.

    Wykonywanie zdjęć zbyt ciężkim aparatem może być męczące.

  • Matryca lustrzanki – to światłoczuły element aparatu, który rejestruje obraz. Stosuje się trzy podstawowe typy matryc: CDD, CMOS i Live MOS. Matryca CDD wiąże się ze sporą ilością szumów, dlatego znajdziemy ją już tylko w tych starszych modelach aparatów. W tych nowszych urządzeniach znajdziemy matrycę CMOS lub Live MOS.

  • Rozdzielczość – średniej klasy aparat zazwyczaj posiada 18-20 Mpx, co pozwala na wykonanie dość dobrej jakości zdjęć. Profesjonalne modele lustrzanek mogą pochwalić się rozdzielczością nawet 60 Mpx! Ale na pierwszy raz na pewno wystarczy Ci standardowe 20 Mpx.
  • Funkcja stabilizacji obrazu – to pożądana opcja w aparatach, która pozwala na wykonywanie nieporuszonych fotografii bez względu na warunki.

.