Moja pierwsza lustrzanka – jakie wyposażenie?

Wybór pierwszej lustrzanki dla początkujących fotografów może nie być do końca taki prosty. Wszak nie mamy jeszcze zbyt dużego doświadczenia w fotograficznych sprzęcie, ale chcemy zacząć przygodę z fotografią. Dobrą lustrzankę dla amatorów możemy kupić już za 2,5-4 tysiące złotych. Oczywiście dostępne są też tańsze, ale i dużo droższe modele. Mieszczące się w przedziale 1600-1800 złotych lustrzanki też zdadzą egzamin. Z kolei profesjonalny sprzęt to wydatek rzędu nawet 20 tysięcy złotych! Na sam start oczywiście nie trzeba inwestować aż tyle. Na rynek i tak co chwila wchodzą coraz to nowsze modele, więc zanim zaznajomisz się na dobre ze sprzętem i światem fotograficznym, zdążą pojawić się inne lustrzanki. Przy zakupie pierwszego aparatu, zwróć przede wszystkim uwagę na parametry, a także na jego wyposażenie.

Wyświetlacz w lustrzance

Wyświetlacz w lustrzance wyświetla obraz, który zamierzamy sfotografować. Na wyświetlaczu widoczne są również ustawione przez nas parametry, od których to zależy jakość wykonanego przez nas zdjęcia. Wielkość wyświetlacza określana jest w calach – najpopularniejsze to te o przekątnej 3 lub 3.2 cala. Zdecyduj się na dość duży wyświetlacz, który dokładniej wyświetli obraz. Nie przesadzaj jednak z jego wielkością, ponieważ spory wyświetlacz będzie wiązał się ze sporymi rozmiarami i sporą wagą lustrzanki.

Lampa błyskowa w aparacie

Tańsze modele lustrzanek mają wbudowaną lampę błyskową. Takie lampy mogą funkcjonować w trybie automatycznym, manualnym lub redukującym efekt czerwonych oczu.

Dla początkującego fotografa taka wbudowana lampa błyskowa będzie sporym ułatwieniem. Odchodzi bowiem dobór osobnej lampy. Do profesjonalnych aparatów dobiera się zewnętrzne lampy błyskowe, które pozwalają na lepsze doświetlenie zdjęć. Jednak taka zewnętrzna lampa to również dodatkowe obciążenie, które utrudnia przenoszenie aparatu.

Wizjer w lustrzankach

Lustrzanki to aparaty, w których zamontowane są optyczne wizjery, przez które zobaczymy rzeczywisty obraz mającego powstać za chwilę zdjęcia. W takich amatorskich lustrzankach wizjer pokazuje około 95% obrazu. Na 100% pokrycie mamy szansę tylko w tych droższych modelach. Bez obaw.

Niepełne 100% nie jest żadnych problemem, choć wiadomo, że ułatwia sprawę. Na sam początek wystarczy Ci wizjer o mniejszej wartości pokrycia.

Obiektyw aparatu

To właśnie obiektyw aparatu odpowiada za to, jakiej jakości zdjęcia będzie wykonywała nasza lustrzanka. Obiektyw może być standardowy, szerokokątny lub może być t teleobiektyw. Amatorskie lustrzanki mają zazwyczaj jeden uniwersalny obiektyw. Ale znajdą się też takie zestawy dla początkujących, które składają się z lustrzanki i dwóch obiektywów. Należy jednak pamiętać, że jakość amatorskich obiektywów nigdy nie będzie taka sama jak w tych profesjonalnych. Nie oznacza to jednak, że będziesz tworzył przez to złe zdjęcia.

Sporym usprawnieniem jest obiektyw odchylany, który pozwala na wykonywanie fotografii z nietypowych perspektyw.