Gadżety dla fotografa

Zakup dobrej jakości aparatu do robienia zdjęć to dopiero początek! Wraz z biegiem czasu i rozwojem naszego zainteresowania, chcemy ulepszać nasze umiejętności fotograficzne, dlatego zwracamy uwagę na różne akcesoria do fotografowania. Statywy, profesjonalne obiektywy czy dodatkowe lampy błyskowe mogą sprawić, że wskoczymy na wyższy poziom fotografii. Warto zatem rzucić okiem na takie gadżety i poznać ich funkcjonalności. Co warto kupić jako fotograf lub w prezencie dla fotografa? Poniżej znajdziesz całą listę pomysłów i możliwości.

Torby na aparat

Zacznijmy od samych podstaw.

Stając się posiadaczem większych lustrzanek czy aparatów hybrydowych, nie obędzie się bez odpowiedniej torby na sprzęt. Mniejsze kompakty będą wymagać jedynie małego pokrowca. Ale jeśli chodzi o większe urządzenia, musimy zaopatrzyć się solidna torbę lub plecak, która właściwie zabezpieczy nasz sprzęt. Taka torba powinna mieć grube dno, plecy i ścianki. Dodatkowym udogodnieniem są przegródki na rzepy, możliwe do dostosowania do danego modelu aparatu fotograficznego.

Taka konstrukcja sprawia, że urządzenie jest ulokowane stabilnie i zabezpieczone przed skutkami przypadkowych uderzeń.

Zapasowe baterie i akumulatory

Warto mieć przy sobie zapasowe baterie lub akumulatorki, w zależności od tego, jaki rodzaj aparatu posiadamy. Taki kompakt na zmianę przydaje się szczególnie przy wielogodzinnych sesjach zdjęciowych lub dłuższych wyjazdach w teren. Nie mamy wtedy możliwości podładowania baterii do aparatu, dlatego najlepiej mieć zapasowe akcesoria. Będziemy mogli wtedy dalej działać.

Karty pamięci i czytniki kart

O ile karty pamięci to akcesoria wprost niezbędne, to czytniki kart nie są już obligatoryjne. Zdecydowanie warto mieć przy sobie więcej niż jedną kartę pamięci, co pozwoli na wykonywanie wielu fotografii i to bez konieczności przeglądania tych poprzednio wykonanych i kasowania ich na bieżąco w celu zwolnienia miejsca.Czytnik kart jest z kolei fajnym gadżetem, ale równie dobrze możemy podłączyć aparat do komputera przez kabel i w taki sposób zgrać zdjęcia.

Statywy do aparatu

Statyw do aparatu nie jest oczywiście obowiązkowym wyposażeniem fotografa, ale przydaje się w wielu sytuacjach. Wszystko zależy również od tego, jaki rodzaj fotografii jest przez nas uprawiany.

Czy są to spontaniczne i amatorskie zdjęcia, czy raczej profesjonalne ujęcia przyrody i portrety. W tym drugim przypadku, statyw będzie z pewnością przydatnym ułatwieniem i pomoże nam w tworzeniu pięknych zdjęć. Okaże się szczególnie przydatny przy aparatach bez funkcji stabilizacji obrazu. Wybierając dany statyw, upewnijmy się, że jest on dostosowany do modelu naszego aparatu.

Lampy błyskowe

Twój aparat ma już wbudowaną lampę błyskową? Super! Ale to nie powód, by nie zainteresować się zakupem zewnętrznej lampy błyskowej – to akcesoria znacznie bardziej profesjonalne, pozwalające na dobre doświetlenie zdjęcia.

Takiej jakości nie zapewni Ci ta wbudowana lampa. Nie jest to jednak zakup niezbędny. Dedykowany raczej prawdziwym profesjonalistom.