Budujemy salon

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń każdego mieszkania, czy domu jednorodzinnego. To tutaj przyjmuje się gości, urządza przyjęcia, czy spędza spokojne popołudnia podczas oglądania telewizji.

Nic więc dziwnego, że urządzając salon na uwadze ma się zarówno jego walory estetyczne, jak i użyteczne wykorzystanie przestrzeni. W aktualnych trendach króluje przede wszystkim minimalizm.

Zagracony rozmaitymi dekoracjami i drobiazgami salon to już przeżytek – tak zwane zbieracze kurzy zabierają miejsce i czas, który musimy poświęcać na ich odkurzanie. Gdy dopiero projektujemy dom warto zastanowić się, czy salon powinien być duży – wtedy architekci radzą, by przechodził nawet przed dwie kondygnacje, powinien być wysoki, dzięki czemu będzie wyglądał bardziej prestiżowo, a powstałe miejsce będzie można wykorzystać na ustawienie interesujących kompozycji z mebli.

Małe salony powinny mieć kształt kwadratu lub prostokąta, przy większych można pobawić się wzorami geometrycznymi i zdecydować się na przykład na salon w kształcie litery L. Bardzo ważne jednak, by dało się wydzielić odpowiednie miejsca, by każdy element niezbędny w pokoju dziennym wyglądał stylowo, a jednocześnie umożliwiał łatwe użytkowanie.