Aparat cyfrowy – jaki wybrać?

https://rpm.pl/pl/cennik

Jeśli chcesz zakupić aparat cyfrowy, który będzie wykonywał zdjęcia dobrej jakości, powinieneś zwrócić uwagę na parę dość ważny kwestii. Choć współcześnie spora część osób rezygnuje z aparatów na rzecz wykonywania zdjęć smartfonem, to i tak „cyfrówki” cieszą się niesłabnącą popularnością. Odpowiednio dobrane oferują lepszej jakości zdjęcia i więcej możliwości. Ponadto ich bateria nie rozładowuje się tak szybko jak ta w telefonie komórkowym. Warto jednak wiedzieć, jak wybrać dobry aparat cyfrowy, który zapewni nie tylko ładne zdjęcia, ale również szereg ustawień, które dostosują urządzenie do panujących warunków pogodowych.

Cyfrowe aparaty kompaktowe – wady i zalety

Na rynku dostępne są dwa rodzaje aparatów cyfrowych – aparaty kompaktowe i lustrzanki.

Każde z tych urządzeń ma swoje zalety, ale i wady. Warto poznać je wszystkie przed zakupem. Do plusów aparatów kompaktowych można zaliczyć przede wszystkim to, że są małe, a co za tym idzie poręczne i łatwe do przenoszenia. Są także z reguły tańsze niż lustrzanki i łatwiejsze w użyciu. Sprawdzą się przede wszystkim do robienia „szybkich zdjęć” na wycieczkach, imprezach rodzinnych czy codziennych wyjściach. Wiele modeli wyróżnia się też ciekawym designem.

Jakie mają wady? Są proste w obsłudze, ale co za tym idzie, nie oferują zaawansowanych ustawień. W starszych i tańszych modelach nie ma możliwości wymiennej optyki. Charakteryzują się też niezbyt dużą matrycą i dość słabą precyzją wykonania zdjęć.

Lustrzanki cyfrowe – wady i zalety

Z kolei przy zaletach lustrzanek cyfrowych trzeba wspomnieć o lepszej jakości. producent matryc daje możliwość montażu różnych obiektywów, zaawansowanej optyce i sporej gamie akcesoriów fotograficznych, które polepszą jakość zdjęć, takich jak zewnętrzne lampy błyskowe, statywy i filtry. Wady? Lustrzanki to urządzenia droższe, większe i mniej poręczne. Nie wystarczy im jedynie mały pokrowiec, taki jak przy kompaktach.

Do przenoszenia całego sprzętu wymagana jest torba lub plecak. Nie są przeznaczone do „cykania” szybkich zdjęć. Przydadzą się natomiast do wykonywania sesji zdjęciowych, pięknych ujęć natury, widoków czy portretów. By móc w pełni korzystać ze wszystkich możliwości lustrzanki cyfrowej, trzeba posiadać też pewną wiedzę z zakresu fotografii i obsługi urządzeń fotograficznych.

Jaki aparat cyfrowy wybrać – kompakt czy lustrzankę?

Dla kogo będzie odpowiedni aparat kompaktowy, a u kogo sprawdzi się lustrzanka? Cyfrowe aparaty kompaktowe będą doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą zakupić sprzęt niewielkich rozmiarów, łatwy do przenoszenia, by wykonywać szybkie zdjęcia na wycieczkach, spacerach, spotkaniach z rodziną i znajomymi czy różnego rodzaju innych okazjach. Z kolei lustrzanki będą świetnym wyborem dla tych osób, które chcą zacząć przygodę z profesjonalną fotografią i zależy im na wykonywaniu ładnych ujęć i dobrej jakości zdjęć.